Jak jeść podczas Detoksu Cukrowego?

Wielu z Was przed rozpoczęciem detoksu martwi się czy podoła nie tyle ze względu na ograniczenia jakie on ze sobą niesie ale na konieczność samodzielnego przygotowania posiłków, kompozycji składników czy kombinacji produktów z listy “ogranicz”.

Czy jest jakaś uniwersalna odpowiedź na każde z tych pytań? Nie. Miałam Wam przygotować wzór talerza ale uznałam, że to nie ma sensu bo każdy z nas jest inny i działa inaczej. Postanowiłam więc podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, które pomogą Wam konstruować własne jadłospisy.

Ile posiłków jeść w ciągu dnia?

To bardzo często pojawiające się pytanie. Często też spotykam się ze stwierdzeniem “ja jem pięć ale widziałam/em, że tutaj trzeba trzy”. No więc nie trzeba. Jeśli sam detoks to dla Ciebie wyzwanie to nie dokładaj sobie kolejnej zmiany w postaci ograniczenia ilości posiłków. A jeśli chcesz, bo uważasz, że takie 3 posiłki będą lepszą opcją w Twoim planie dnia to rób to stopniowo. Stopniowo zwiększaj objętość posiłków i odstępy między nimi. Ale nic na siłę!
Tak naprawdę powinniśmy jeść wtedy kiedy czujemy głód, ten prawdziwy fizyczny głód.

Jak komponować posiłki?

Choćbym bardzo chciała nie ma uniwersalnego wzorca na komponowanie posiłków. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji.

Przez kilka edycji detoksu uważałyśmy, że jedyne słuszne śniadanie to białkowo – tłuszczowe. OK, to się sprawdza u wielu z nas, ale przekonałyśmy się, że są też ludzie funkcjonujący lepiej zaczynając dzień od węglowodanów. Z tym, że takie śniadanie podczas detoksu wymaga większej kreatywności bo odchodzimy od słodkiego smaku. Pamiętaj o warzywach!

Z obiadami jest podobnie. W zasadzie dobry obiad powinien zawierać białka, tłuszcze i węglowodany. Przykładowo – mięso, warzywa i dozwolona ilość ryżu. Tłuszcz może występować naturalnie w mięsie lub można go dodać np do warzyw.

Komponując główne posiłki możesz się kierować regułą dłoni, umieszczając na swoim talerzu:

  • Porcję białka (np mięsa) wielkości śródręcza
  • Porcję warzyw wielkości całej otwartej dłoni
  • Porcję węglowodanów (ryż, kasza.. To co w detoksie dozwolone) wielkości pięści (pamiętaj o ograniczeniu jednej szklanki na dzień w detoksie)
  • Porcję tłuszczu (dodanego) wielkości kciuka lub dwóch

komponowanieposilkow

Jeśli masz problemy z trawieniem po obiedzie spróbuj zrezygnować z dodawania do niego węglowodanów w postaci kasz, jedz po prostu mięso i warzywa z tłuszczem a ryż w ramach osobnego posiłku.

A kolacje? Cóż, jedni jedzą mięso lub jakiś nabiał z warzywami, inni warzywa tłuszczem a jeszcze inni wtedy koncentrują się na spożyciu węglowodanów.
Między tymi posiłkami możesz (jeśli czujesz taką potrzebę) dodawać przekąski w postaci owoców dozwolonych w detoksie lub warzyw, albo co kreatywnego przyjdzie Ci do głowy.

Jak stosować produkty z listy ogranicz?

Produkty z listy „ogranicz” stosujemy grupami. Podam za przykład ziarna i strączki. W tabelce jest napisane, że można spożywać max 1 szklankę po ugotowaniu. To oznacza, że jemy 1 szklankę jednego produktu z grupy w ciągu dnia. Stosując detoks nie możemy zjeść 1 szklanki kaszy jaglanej na śniadanie, 1 szklanki gryczanej na obiad i 1 szklanki ryżu na kolację. Zjedzenie 1 szklanki któregokolwiek produktu z grupy oznacza wyczerpanie limitu.

Można zjeść ½ szklanki kaszy na obiad i ½ szklanki ryżu na kolację a w ramach przekąski w pracy kwaśne jabłko lub banana z dodatkami po treningu.

Podsumowując – w ciągu dnia możemy zjeść po jednej porcji (określonej w tabeli) produktu z każdej grupy z listy ogranicz. Czyli w przypadku owoców z listy ogranicz będzie to jeden owoc dziennie.

Kiedy pić kawę?

Tu odpowiedź jest krótka. Nie za późno i nie w towarzystwie posiłku. Czemu nie za późno? Ano, żeby z biegiem dnia już wyciszać swój organizm i przygotować go do przejścia w stan spoczynku a kawa to pobudzacz.

Czemu nie z posiłkiem? Kawa zawiera taniny, które wiążą kompleksy z niektórymi składnikami mineralnymi i witaminami blokując ich przyswajanie z posiłku. A przecież w detoksie chodzi nam o maksymalne czerpanie korzyści z jedzenia.  Dlatego najlepiej pić kawę w odstępie ok 30 minut od posiłku.

Mam nadzieję, że te wskazówki rozwieją Wasze wątpliwości. A jeśli nie, proszę napiszcie w komentarzach tutaj, we wpisie – co jeszcze wymaga wyjaśnienia?

Powyższy artykuł ma charakter edukacyjny i nie może być traktowany jako substytut fachowej wiedzy lekarskiej/specjalistycznej. Autorzy cookitlean.pl nie biorą odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji przez czytelników.

Podziel się z innymi, udostępnij ten wpis!