Ostatnio dotarło do mnie, że strasznie dawno nie czytałam żadnej dietetycznej książki. Wstyd przyznać jak dawno! Co więcej tak się składa, że akurat znajduję się na jakimś dietetycznym zakręcie, który trwa na tyle długo, że moje samopoczucie zaczęło mi mocno doskwierać. Zarówno fizyczne (nasilenie ZJD, infekcje itp) jak i psychiczne (siłą rzeczy, bo jak można się cieszyć jak ciągle coś boli albo … no sami wiecie z czym się wiąże ZJD).
Dlatego chętnie przystałam na propozycję Wydawnictwa Otwartego i podjęłam się przeczytania i zrecenzowania dla Was książki Michaela Mosleya – Jelita Wiedzą Lepiej. Termin był idealny bo książka dotarła do mnie akurat przed wyjazdem na weekend majowy. Pochłonęłam ją w pociągu i wieczorami, w tempie ekspresowym, a wierzcie mi, że nie jest to łatwe przy 8 miesięcznym niemowlęciu które akurat przechodzi fazę “Wymagam natychmiastowej, niepodzielnej uwagi mojej rodzicielki i nie zadowolę się niczyją inną uwagą”. Ale o moich osobistych odczuciach z lektury za chwilę.
Książka Jelita Wiedzą Lepiej to polska wersja wydanej w zeszłym roku w Anglii The Clever Guts Diet (tłum. Aleksandra Żak). Jest to krótki przewodnik po układzie pokarmowym człowieka. Dosłownie, bo autor w swojej książce opisuje przebieg eksperymentu w którym wziął udział, a który wymagał od niego połknięcia kamery wielkości pigułki. Dzięki temu eksperymentowi my możemy teraz przeczytać szczegółową relację z procesu trawienia począwszy od przełyku, przez żołądek, na jelitach kończąc. Właściwie to na jelitach autor skupił się szczególnie, poświęcając całą pierwszą część książki na szczegółowy opis ich działania.
Część pierwsza
Czytając część pierwszą możemy poznać nie tylko opis działania mechanicznego jelit. Autor poświęcił dużo uwagi mikrobiomowi opisując składające się na niego bakterie jelitowe i związki chemiczne, nie zapomniał też patologicznych mikroorganizmach mogących zasiedlić nasze jelita.
Poza obszerną charakterystyką największego organu wewnętrznego naszego ciała i mikrobiomu z części pierwszej dowiemy się również:
- Jakie są najczęstsze choroby jelit
- Jak mikrobiom wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu
A także albo przede wszystkim:
- Jak wspierać jego działanie dietą (co włączyć do diety a czego unikać), suplementacją a także ćwiczeniami czy szeroko pojętą higieną życia
Część druga
Część druga to z kolei pomoże nam wdrożyć wszystkie wskazówki restartując swój mikrobiom. Znajdziemy tam opis dwóch faz programu Clever Guts a także apetyczne przepisy na dania pozwalające nam przeprowadzić dietoterapię w domowym zaciszu.
Podsumowując
No dobrze, ale jaka jest moja opinia? Jelita Wiedzą Lepiej to książka napisana w sposób przystępny dla każdego, językiem zrozumiałym nawet dla osoby która z dietetyką nie ma nic wspólnego. W zasadzie jest to taki język, który nie wymaga od nas wielkiej koncentracji i pozwala wynieść z lektury sporo wiedzy. Jednocześnie jest to wiedza poparta wieloma badaniami i metaanalizami.
Dodatkowo każdy rozdział zawiera podsumowanie, streszczenie najważniejszych informacji co pozwala na ich utrwalenie w pamięci.
Nie jestem pewna czy zawartość tej książki będzie zaskoczeniem dla osób na co dzień stykających się z dietetyką. Ja znalazłam tam kilka ciekawostek ale przede wszystkim pozwoliła mi uporządkować posiadaną wiedzę i, co najbardziej w tym momencie doceniam, zainspirowała mnie do zmian w moim, obecnie nieperfekcyjnym trybie życia.
Doceniam też wspomniany wcześniej zbiór przepisów, które na pierwszy rzut oka wyglądają na proste i smaczne. Na pewno któryś z nich wypróbuję i być może podzielę się z Wami rezultatami.
Ogólnie rzecz biorąc książkę gorąco polecam. Nawet jeśli znacie już jelita od podszewki i w tej materii nic nie jest w stanie Was zaskoczyć to na pewno skorzystacie z części praktycznej.
Fragment książki Jelita Wiedzą Lepiej i link do sklepu znajdziecie o tutaj
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Otwartym.