Kolektywny Piknik Paleo

Część z Was mogła zauważyć, że na fanpage zaczynają się pojawiać wzmianki o czymś co nazwałam Kolektywnym Piknikiem Paleo. Oczywiście o ile jeszcze w nim nie uczestniczyliście :) O co w tym wszystkim chodzi? Skąd to się wzięło? Otóż…

Pewnego razu w ramach facebookowej grupy Bez cukru dyskutowaliśmy o tym, że fajnie by się poznać „w realu”.

Umówiliśmy się więc i spotkaliśmy na dogorywającym krakowskim Targu Śniadaniowym. Nastawiliśmy się na wielkie obżarstwo (ja specjalnie nie jadłam śniadania!) a wyszliśmy praktycznie z pustymi żołądkami. Dlaczego? Bo żadne ze stanowisk nie wzbudzało naszego zaufania w kwestii składu i sposobu przyrządzania potraw (większość z nas je paleo z powodów zdrowotnych). Wtedy właśnie pojawił się pomysł zorganizowania naszej własnej, bezpiecznej inicjatywy kulinarnej.

Kolektywny Piknik Paleo #2
Kolektywny Piknik Paleo #2

To nie jest tak, że kulinarnych imprez brakuje w Krakowie, wręcz przeciwnie, dzieje się bardzo dużo. Niestety ludzie, których dobre samopoczucie jest silnie uależnione od czystej diety po takich imprezach po prostu cierpią. Restauracje i bary coraz częściej, w dobrej wierze lub wietrząc dobry interes serwują potrawy bezglutenowe jednak wciąż nie są przez wszystkich dobrze tolerowane bo:

  • są przygotowane z gotowych bezglutenowych mieszanek, których z całą pewnością nie da się zaliczyć do zdrowych alternatyw i  których składu najczęściej nie znają sami przygotowujący
  • potrawy bezglutenowe są przyrządzane w kuchniach zanieczyszczonych glutenem, przechowywane w sąsiedztwie potraw zawierających gluten a nawet traktowane tymi samymi narzędziami (nóż, łopatka etc.)
  • wielu z nas poza glutenem nie toleruje również pozostałych zbóż, nabiału, jest na protokole autoimmunologicznym, stosuje detoks cukrowy albo unika FODMAPów

Tak, jesteśmy ekstremalnie trudnymi klientami i też chcemy skorzystać z uroków lata spotykając się we wspólnym gronie, żeby pogadać i zjeść coś dobrego pod chmurką. Dlatego sami stwarzamy sobie okazję.

Kolektywny Piknik Paleo odbywa się zgodnie z kilkoma prostymi zasadami:

  • Spotykamy się w miłych okolicznościach parkowych.
  • Każdy przynosi coś od siebie, non-profit ;)
  • Jedzenie, którym się dzielimy musi być zgodne z paleo, neo paleo lub detoksem cukrowym czy też aip…
  • Podstawowym założeniem jest czystość od glutenu.
  • Na pikniku każdy może spytać o skład potrawy i autor nie poczuje się urażony :)
  • Jedzenie nie musi być skomplikowane, serio może to być marchewka pokrojona w słupki, sałata, kiełbaska o czystym składzie. To czy chcesz się pochwalić umiejętnościami kulinarnymi zależy jedynie od Ciebie.
grill tym razem nie chciał współpracować :)
grill tym razem nie chciał współpracować :)

Paleo Piknik to wydarzenie cykliczne. W Krakowie mamy za sobą już dwa spotkania i planujemy kontynuować póki pogoda pozwoli. Jeśli chcecie do nas dołączyć wypatrujcie wydarzeń na moim fanpage :) Zachęcam wszystkich paleo maniaków z innych miast, żeby również się zorganizowali. To nie tylko okazja do spróbowania czyjejś paleo kuchni ale i poznania świetnych ludzi o podobnych upodobaniach, pasjach czy zmaganiach. Chętnie pomogę w promocji takich wydarzeń.

Paleo człowieki – organizujmy się!

Powyższy artykuł ma charakter edukacyjny i nie może być traktowany jako substytut fachowej wiedzy lekarskiej/specjalistycznej. Autorzy cookitlean.pl nie biorą odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji przez czytelników.

Podziel się z innymi, udostępnij ten wpis!